Pro správné fungování tohoto webu je zapotřebí mít v prohlížeči povolen JavaScript.

Rozvíjí logické myšlení a vyprávěcí schopnosti, říká o Nešťourej se v nose! klinický logoped

Otázka toho pravého stylu (ne)výchovy budoucích generací je ve společnosti momentálně aktuálnější a diskutovanější než kdykoliv předtím. Ať už odborníci nebo rodiče, všichni mají tendence toto téma bohatě komentovat a prosazovat svůj, podle nich právě ten ideální, přístup. Ale na čí straně je pravda?

 

První velká skupina zastává názor, že děti je třeba vychovávat, formovat a vést, a ta druhá prosazuje tzv. volnější styl výchovy s dostatkem prostoru k samostatnému rozvoji a seberealizaci.  Jakožto klinický logoped nemohu jinak než se, s odkazem na vývoj řeči, přiklánět k té první. Hned vám vysvětlím proč.

 

Dítě napodobuje a potřebuje podnětné prostředí

Každé dítě prochází ve svém řečovém vývoji obdobím pudového žvatlání, které by kolem 6. - 8. měsíce věku mělo volně přecházet ve žvatlání napodobivé. Kromě normálního intelektu, nepoškozené centrální nervové soustavy, normálního sluchu a vrozeného nadání pro jazyk je pro správný vývoj řeči velmi důležité také adekvátní, tj. podnětné, sociální prostředí. Dítě je pozorovatelem svého okolí a hojně napodobuje to, co slyší a vidí. Dle mého názoru nestačí dát dětem pouze onen správný vzor a spoléhat na jejich dokonalou schopnost nápodoby, avšak je zapotřebí vytvářet pro ně podněty a modelové situace, zprostředkovat jim bohatou zkušenost. A jak nejlépe toto provést než zábavně, a vlastně tak trochu nenápadně, formou hry!

 

Rozvíjí se představivost a logické myšlení

Přirozený instinkt rodiče, kterému záleží na tom, jakého člověka vychová ze svého potomka, a důvtip vedl Taťánu le Moigne při vytváření hry Nešťourej se v nose! aneb Etiketa pro děti, která je zcela výjimečnou deskovou hrou na našem trhu. Při hře nejde jen o osvojení si základů etikety, ale rozvíjí se i představivost a logické myšlení dítěte, dále pak jeho vyprávěcí schopnosti, pojmenování, zrakové vnímání a jemná motorika. V ambulanci klinické logopedie lze hru velmi dobře využít i při upevňování a automatizaci správné výslovnosti.

Při hře zapojte fantazii, schovejte kartičky do punčochy

Při opakovaném používání doporučuji zapojit vaši fantazii a způsob hry obměňovat. Karty s otázkami můžete dětem např. poschovávat po místnosti, uzavřít je jednotlivě do plastových dóz nebo papírových krabiček a obálek, tahat je z punčochy nebo kouzelné čepice, losovat je, použít rozpočítávadlo nebo je udělovat za splněný úkol. Ačkoliv je tato hra určena dětem ve věku od 3 do 7 let, musím konstatovat, že své uplatnění v mé ambulanci nalezla i u dětí školního věku, kterým osvěžení si základů etikety rozhodně neuškodilo. Ba naopak.

Velmi bych si přála, aby na našem trhu bylo více takových kvalitních her jakou je Nešťourej se v nose!, a ve společnosti více rodičů, kteří ji svým dětem pořídí, a co víc, najdou si čas si ji s nimi zahrát!

Autorkou článku i fotografií přímo z praxe je Mgr. Lucie Minarčíková, klinický logoped s působištěm v Oblastní nemocnici Kolín, a. s.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení