Nešťourej se v nose!

aneb Etiketa pro děti

Společenská hra pro děti od 3 let Nešťourej se v nose! je průvodcem základů etikety pro naše nejmenší slečny a gentlemany. Děti si hravou formou připomenou základy slušnosti a mezilidské komunikace nebo základy stolování a osobní hygieny. Dozvědí se, jak se chovat k těm, kteří se nějak odlišují, jak se chovat na veřejných prostranstvích, v přírodě či ke zvířátkům.

Nešťourej se v nose!  aneb Etiketa pro děti

Ladislav Špaček

Hru Nešťourej se v nose! považuji za důležitý prostředek ve výchově, protože děti se jejím prostřednictvím nenásilně seznamují s mnoha zásadami chování k ostatním dětem a dospělým a tato pravidla kultivují jejich jednání po celý budoucí život.

Ladislav Špaček

www.ladislavspacek.cz

Ukázka hry

Jak vznikla hra ...Nešťourej se v nose!

Věnováno Arsenovi

Arsene je moc prima kluk. Narodil se v Paříži. Maminku má Češku a tatínka Francouze. První rok svého života strávil v Londýně, ale pak se maminka rozhodla, že doma je doma, vzala Arsena a tatínka a šupajdili tam, kde se mluví česky. Arsenovi byl zrovna rok a začínal si razit cestu do světa. Jeho maminka velice rychle přišla na to, že je nutné změnit taktiku.

Namísto dosavadní laskavé a milující péče typu „udělám pro Tebe cokoliv a kdykoliv“ přišla neméně laskavá a milující, ale přísná a důsledná péče typu „udělám pro Tebe cokoliv a kdykoliv, ale je třeba si o to hezky říct a navíc poslechnout, když říkám NE!“.

“Umyl sis ruce? Jak to jíš? Nešťourej se v nose!”

A tak maminka, zvyklá z tvrdého světa mezinárodního businessu na cokoliv, zjistila, že tady platí úplně jiná pravidla. Do slovníku, který ještě nedávno obsahoval termíny jako business plán, budget, IT či forecast, se velice záhy na přední místa probojovala slůvka typu „řekni hezky prosím!“, „poděkoval jsi?“ , „NE“, „jak se říká?“, ale také „nesahej na to!“, „jak to jíš?“, “dej si ruku před pusu!“, „pozdravil jsi?“ , „umyl sis ruce?“, „spláchnul jsi?“, „kdo za Tebe bude zavírat ty dveře?“ nebo časté „nešťourej se v nose!“. To vše dnes a denně tisíckrát za rok a pořád dokola. K tomu si dávat pozor, abychom šli příkladem, že? Protože maminka rozhodně není „chodící etiketa“ a navíc žádný učený z nebe nespadl, ale všichni vědí, že nejlepší výchova je právě vlastním příkladem.

“Namísto direktivních pokynů jsem raději vymyslela hru.”

A jak tak maminka přemýšlela o všech těch příkazech a zákazech, vědoma si toho, že to zcela jistě není ta úplně nejlepší motivace pro klubajícího se človíčka, zabloudila tak v myšlenkách k panu Komenskému, který už dávno říkal něco o „škole hrou“. Začala se tedy pídit po nějaké hře pro předškoláky, která by spojila příjemné s užitečným a nabídla rodičům a jejich dětem příjemnější alternativu k těmto direktivním výchovným metodám.

A tak se zrodil nápad, jehož výsledek teď držíte v ruce - první hra 4bambini s názvem Nešťourej se v nose!. Byla to krásná práce a nikdy by se tak nestalo bez řady lidí, kteří mi zcela nezištně a ochotně věnovali svůj čas, své myšlenky, podělili se se mnou o své nápady a zkušenosti či mi pomohli dostat hru k těm, kterým byla od začátku určena – k malým dětem.

Touto poutí až k Vám mne doprovázeli Vassili le Moigne, můj manžel a skvělý táta, a Arsene le Moigne, náš syn. Oba byli po celou dobu výtečnou inspirací a rovněž důvodem, proč tato hra skutečně spatřila světlo světa.

A jak můžete pomoci vy? Navštivte náš blog 4bambini a podělte se se mnou o vaše názory na tuto hru, na to, co se vám na hře líbilo či nelíbilo a jaké otázky vám tam chyběly. Navíc chystáme s Eliškou a Ondřejem další díl, který bude věnován opatrnosti a bezpečnosti těch nejmenších. Vaše náměty, připomínky či zkušenosti jsou maximálně vítány. Je moc důležité, aby hra skutečně reflektovala realitu a váš podnět je pro mne tím nejdůležitějším.

Přeji vám hezké chvíle s vašimi ratolestmi a brzy na viděnou u dalšího dílu.

Taťána le Moigne 

Taťána Le Moigne

“Výchova dětí je náročný obor, který se bohužel na žádné škole neučí. O to důležitější je, jak si s ním poradíme. Hry o důležitých životních hodnotách jsem připravila pro všechny rodiče, kteří stejně jako já věří, že hodnoty jsou jedna z nejdůležitějších věcí, kterou můžeme dětem do života dát. Děkuji všem, kteří si v dnešní uspěchané době najdou čas zahrát si se svými dětmi hry 4bambini.”

Taťána le Moigne


4bambini na Facebooku Twitter autorky her 4bambini na Pinterestu

© 2017 4bambini s.r.o.
Telefon: +420 602 423 636
E-mail: info@4bambini.com