Pro správné fungování tohoto webu je zapotřebí mít v prohlížeči povolen JavaScript.

Příběh hry To je bašta!

Jak říká autorka hry To je bašta!, Táňa le Moigne, "po hrách o slušnosti, opatrnosti a toleranci musela konečně přijít na řadu hra o nějakém opravdovém životním potěšení. Věřím, že se shodneme na tom, že sem jídlo a pití bezesporu patří. Témata prvních tří her z cyklu 4bambini (slušnost, opatrnost a tolerance) jsou pro kvalitní život každého z nás nutná. Jídlo je rovněž nutnost, ale také velká radost."

 

Táňa pokračuje: "Věřte mi, vím o čem mluvím. Jako malá holka jsem nejraději četla pohádky (základ mého životního optimismu) a kuchařky (zdroj k přežití a k naději, když onen optimismus vyhasíná). První kuchařku jsem dostala ve 14 letech od své babičky, která mi do ní napsala: "Mé milované vnučce od babičky, která věří, že láska prochází žaludkem". Babička pro mne byla velkou inspirací nejen v kuchařském umění a věnuji jí tuto hru.”

Táňo, jídlo je v dnešní době pro někoho tak trochu modla (vyhledáváme sofistikované pochoutky) a pro někoho zase nestojí za větší pozornost a spokojí se s průmyslově vyráběnými polotovary. Nenašla jste pro zpracování jinou životní radost, která by nebyla tak komplikovaná?

 

"Jídlo je, světe div se, nejen základem rodinné pohody a příjemnou příležitostí, jak se potkat alespoň jednou za den u rodinného stolu, ale je to také naše nejdůležitější medicína. Jeho úloha v našem životě je nezastupitelná, a zdaleka nejen proto, abychom nasytili a napojili své žaludky a neumřeli hlady či žízní. Můj dědeček říkal, že člověk sní za život několik vagónů jídla, a tak to tedy musí být někde vidět. Proto bych si přála, abychom naučili naše děti, jak zdravě jíst a pít.”

Ano, naše stravovací návyky a pitný režim se formují od ranného dětství a měly by být tedy součástí výchovy. K jídlu a pití patří důležitá pravidla. Co, kdy, proč, kolik a jak jíme a kolik a čeho vypijeme za den vůbec není jedno. Právě naopak.

"Takzvaně západní civilizace, kam se jaksi hlásíme, neutěšeně tloustne. Pojďme s tím tedy něco udělat. Pokud pomůžeme našim dětem najít nejen pozitivní vztah k jídlu, ale také poznat kvalitu surovin, ze kterých je připraveno, osvojit si dobré stravovací návyky a porozumět jeho velice důležité roli pro naše zdraví a tedy náš život, uděláme kus dobré práce. Přeji Vašim krásným dětem, aby jedly do polosyta a pily do polopita, protože pak jim vyjdou naplno léta."

Vyzkoušejte proto s dětmi didaktickou hru To je bašta! aneb Vím, co jím.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení