To je bašta!

aneb Co jíme a proč

Společenská hra pro děti od 3 let seznamuje děti se základními stravovacími návyky a zároveň jim na konkrétních příkladech ukazuje, proč je důležité dbát na zdravou, pestrou a vyváženou stravu. Dnešní, takzvaně západní civilizace, úspěšně tloustne. Pojďme s tím tedy něco dělat. Ne nadarmo se říká, že jsme to, co jíme. Čím dříve to naše děti pochopí, tím lépe.

To je bašta! aneb Co jíme a proč

Lenka Požárová

To, že nějaká surovina nám napoprvé zrovna nezachutnala, může znamenat někdy jen to, že byla připravena nevhodným způsobem. Dříve než něco odsoudíme, měli bychom mít odvahu nebát se ochutnat. Líbí se mi, že s hrou To je bašta! budou děti víc přemýšlet nad tím, co a proč jedí.

Lenka Požárová

zapalena-kucharka.cz

Ukázka hry

Jak vznikla hra ...To je bašta!

Věnováno mé babičce Taťáně, výborné kuchařce a hostitelce (1915-2013)

Milé děti, milí dospělí,

po hrách o slušnosti, opatrnosti a toleranci musela konečně přijít na řadu hra o nějakém opravdovém životním potěšení. Věřím, že se shodneme na tom, že sem jídlo a pití bezesporu patří.

Témata prvních tří her z cyklu 4bambini (slušnost, opatrnost a tolerance) jsou pro kvalitní život každého z nás nutná.

“Babička pro mne byla velkou inspirací nejen v kuchařském umění.”

Jídlo je rovněž nutnost, ale také velká radost. Věřte mi, vím o čem mluvím. Jako malá holka jsem nejraději četla pohádky (zde základ mého životního optimismu) a kuchařky (zde zdroj k přežití a k naději, když onen optimismus vyhasíná). První kuchařku jsem dostala ve 14 letech od své babičky, která mi do ní napsala: "Mé milované vnučce od babičky, která věří, že láska prochází žaludkem".

Jídlo je, světe div se, nejen základem rodinné pohody a příjemnou příležitostí, jak se potkat alespoň jednou za den u rodinného stolu, ale je to také naše nejdůležitější medicína. Jeho úloha v našem životě je nezastupitelná, a zdaleka nejen proto, abychom nasytili a napojili své žaludky a neumřeli hlady či žízní. Můj dědeček říkal, že člověk sní za život několik vagónů jídla, a tak to tedy musí být někde vidět.

“Naučme naše děti, jak zdravě jíst a pít.”

Naše stravovací návyky a pitný režim se formují od ranného dětství a měly by být tedy součástí výchovy. K jídlu a pití patří důležitá pravidla. Co, kdy, proč, kolik a jak jíme a kolik a čeho vypijeme za den vůbec není jedno. Právě naopak.

Takzvaně západní civilizace, kam se jaksi hlásíme, neutěšeně tloustne. Pojďme s tím tedy něco udělat. Pokud pomůžeme našim dětem najít nejen pozitivní vztah k jídlu, ale také poznat kvalitu surovin, ze kterých je připraveno, osvojit si dobré stravovací návyky a porozumět jeho velice důležité roli pro naše zdraví a tedy náš život, uděláme kus dobré práce.

Přeji Vašim krásným dětem, aby jedly do polosyta a pily do polopita, protože pak jim vyjdou naplno léta.

Taťána le Moigne 

Taťána Le Moigne

“Výchova dětí je náročný obor, který se bohužel na žádné škole neučí. O to důležitější je, jak si s ním poradíme. Hry o důležitých životních hodnotách jsem připravila pro všechny rodiče, kteří stejně jako já věří, že hodnoty jsou jedna z nejdůležitějších věcí, kterou můžeme dětem do života dát. Děkuji všem, kteří si v dnešní uspěchané době najdou čas zahrát si se svými dětmi hry 4bambini.”

Taťána le Moigne


4bambini na Facebooku Twitter autorky her 4bambini na Pinterestu

© 2017 4bambini s.r.o.
Telefon: +420 602 423 636
E-mail: info@4bambini.com